Organizacja wesela w Białymstoku i na Podlasiu- tradycje

Jak kraj długi i szeroki, tak i tradycje oraz obyczaje w nim panujące są inne. Tak samo wygląda to w przypadku ślubów i wesel, które pomimo, że mają masę elementów wspólnych, w wielu regionach Polski obchodzone są inaczej. Dziś część tych zwyczajów odchodzi w niepamięć przez napływającą zachodnią modę, która przynosi ze sobą mnóstwo nowoczesnych i oryginalnych pomysłów. Narzeczeni modyfikują stare obyczaje, tworząc nowe trendy. Jednak niektóre rzeczy w tradycji podlaskiej pozostają niezmienione. Poniżej kilka zwyczajów związanych z organizacją ślubu i wesela, które zapisały się w tradycji Białegostoku i Podlasia.

Oświadczyny

Żeby poprosić o  rękę wybrankę, przyszły Pan Młody umawia się na wizytę u przyszłych teściów. Każdy mężczyzna powinien być przygotowany na taką wizytę, aby zyskać sympatię swoich nowych rodziców. A mianowicie powinien mieć dwa bukiety kwiatów – jeden dla przyszłej Panny Młodej i drugi dla jej matki oraz butelkę wódki dla jej ojca.

Wieczór panieński/kawalerski

Wieczór panieński i kawalerski jest organizowany tydzień przed zawarciem związku małżeńskiego. Przyjęcie zorganizowane jest przez druhnę dla Panny Młodej oraz przez drużbę dla Pana Młodego. Narzeczeni wśród najlepszych przyjaciół po raz ostatni spędzają wieczór oddzielnie.

Wykup Panny Młodej

Tradycja ta sięga swoimi korzeniami dawnych czasów. Panna Młoda musi zostać wykupiona przez swojego wybranka. Najczęściej Pan Młody dawał bratu narzeczonej butelkę dobrego alkoholu i tym samym otrzymywał pozytywną decyzję – został wpuszczony do domu na błogosławieństwo.

Data i miejsce

W religii rzymskokatolickiej śluby udzielane były zawsze w soboty. Kościół w którym zawierany był związek małżeński, należał do parafii Panny Młodej. Najlepiej jeżeli również miała tam udzielany  sakrament chrztu. Grekokatolicy mieli do wyboru piątek lub niedzielę.

Oczepiny

Przyjęcie weselne na Podlasiu to także symboliczne oczepiny, które odbywają się podczas zabawy weselnej. Pierwszą zabawą jest zdjęcie przez  Pannę Młodą welonu i rzucenie go za siebie – ta panna stanu wolnego, która złapie welon, jako pierwsza wyjdzie za mąż. To samo robił Pan Młody ze swoją muchą/ krawatem. Nowa Młoda Para najczęściej musiała wykonać swój pierwszy taniec. Po tej zabawie najczęściej odbywały się kolejne już nie tylko dla osób stanu wolnego.

Organizacja wesela w Białymstoku i na Podlasiu niesie ze sobą wiele tradycji. Niektóre z nich już nie są praktykowane, inne są „ulepszone”. Może w Waszym regionie praktykowane są inne tradycje? Koniecznie napiszcie Nam o nich 😉

Nie wahajcie się dzwonić, pisać i mailować z jakimikolwiek pytaniami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

2 KOMENTARZY
  1. Karola
    Karola says:

    Śluby w tradycji kościoła rzymskokatolickiego były udzielane w niedzielę( tak byłoz pokoleniem moich dziadków i rodziców), zgodnie z tradycją dopiero od połowy lat 90tych zminino dzień na sobotę, ale często p.młodzi wybierają niedzielę

    Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *