Jakie role pełną Świadkowie?

O bycie świadkiem Państwo Młodzi proszą swoich bliskich najczęściej na początku planowania ślubu. Zaszczyt ten spotyka zwykle przyjaciół, rodzeństwo lub bliskich kuzynów. Osoba, której powierzycie tą ważną rolę musi cechować się odpowiedzialnością i cieszyć się Waszym zaufaniem. Pamiętać należy, że bycie świadkiem nie ogranicza się tylko do asystowania i złożenia podpisu podczas ślubu. Na barkach Starszej i Starszego leży wiele innych obowiązków, które omówię poniżej.

Obowiązki Świadka

Poza oczywistym obowiązkiem zorganizowania wieczoru kawalerskiego przyjęło się, że Świadek Pana Młodego powinien pomóc mu w wyborze garnituru, fraka na dzień ślubu. Starszy również służy pomocą przy organizacji alkoholu na wesele (od jego zakupu po dostarczenie na miejsce przyjęcia).

W dzień ślubu Świadek towarzyszy Panu Młodemu w przygotowaniach oraz razem z nim jedzie do rodzinnego domu Panny Młodej. O spotkane po drodze niespodzianki w postaci ,,bramy” również dba Świadek – to on ma przygotować alkohol dla dorosłych i słodycze dzieciom. Do uroczystości ślubu Świadek sprawuje pieczę nad obrączkami.

Przyjęło się, że podczas wesela Starszy wygłasza pierwszy toast oraz dziękuje wszystkim gościom za przybycie. W trakcie wesela powinien on doglądać pracy zespołu weselnego oraz pilnować czy na stołach gości znajduje się alkohol.

Obowiązki Świadkowej

Tak jak w przypadku Świadka jednym z głównych obowiązków Świadkowej jest organizacja wieczoru panieńskiego przyszłej Pannie Młodej.

Starsza razem z Panną Młodą wybiera suknię ślubną oraz pasujące do niej dodatki. Uczestniczy również przy próbnym makijażu i fryzurze. W dniu wesela Świadkowa czuwa nad samopoczuciem przyszłej mężatki – do jej obowiązku należy wspieranie, reagowanie na wszystkie niespodziewane sytuacje, tak aby oszczędzić Pannie Młodej dodatkowego stresu. Świadkowa pomaga również w nałożeniu sukni ślubnej oraz dba o to, aby nie zabrakło niczego pożyczonego, nowego oraz niebieskiego.

Kulminacyjnym momentem przygotowań jest wpięcie we włosy Panny Młodej ślubnego welonu – gest ten kończy przygotowania i od tej pory do obowiązku Świadkowej należy troszczenie się o nienaganny wygląd Panny Młodej.

Nie wahajcie się dzwonić, pisać i mailować z jakimikolwiek pytaniami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

0 KOMENTARZY

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *