Jak wybrać najlepszego fotografa?

Jedną z najważniejszych pamiątek, które zostaną po Waszym wielkim dniu, będą zdjęcia. To do nich będziecie wracać podczas rodzinnych spotkań, oglądać je po latach. To Wy i Wasza najbliższa rodzina będziecie ich głównymi bohaterami – dlatego tak ważne jest, aby wykonane były profesjonalnie. Poniżej dowiecie się jakimi kryteriami należy się kierować decydując się na współpracę z fotografem.

Po pierwsze: zdjęcia muszą Wam się podobać

Na pewno zrobiliście w Internecie i wśród znajomych poszukiwania różnych fotografów, pierwszym krokiem do oceny ich pracy będzie sprawdzenie ich pracy na stronach internetowych. Większość osób profesjonalnie zajmujących się ślubną fotografią będzie miała na swojej stronie internetowej zaprezentowane swoje zdjęcia wraz z ich krótkim opisem – miejsce, data ślubu, charakter przyjęcia weselnego. Po obejrzeniu i dokonaniu oceny, wybierzcie tych fotografów, których zdjęcia zrobiły na Was największe wrażenie, po czym umówcie się na spotkanie, aby omówić szczegóły pracy fotografa.

Spotkanie z fotografem

Pierwsze z pytań jakie padną z Waszej strony to ile będzie kosztować praca fotografa – ceny mogą wahać się, w zależności od regionu Polski, od 2 do 15 tysięcy złotych.  Jednak wysoka cena nie zawsze świadczy o umiejętnościach fotografa. Dowiedzcie się jakie czynniki wypływają na cenę usługi. Być może zawarte są w niej takie dodatki, z których bez problemu jesteście w stanie zrezygnować, tzn. sesja narzeczeńska, pokaz slajdów w trakcie wesela czy płyta CD dla każdego z gości. Rezygnacja z kilku czynności na pewno wpłynie na niższą cenę za całą usługę.

Przed spotkaniem warto jest sprecyzować swoje potrzeby i szczegółowo omówić je na spotkaniu, pod uwagę powinniśmy wziąć następujące pytania:

  • Ile godzin podczas dniu ślubu fotograf będzie wykonywał zdjęcia? Czy wlicza w ten czas dodatkową sesję plenerową w dniu ślubu i wesela?
  • Ile kosztować będzie sesja plenerowa w innym terminie niż ślub i wesele?
  • Czy usługę będzie wykonywał jeden czy dwóch fotografów?
  • Czy dostaniemy wszystkie zdjęcia na CD lub innym nośniku pamięci w oryginalnej rozdzielczości ?
  • Jaka ilość zdjęć zostanie obrobiona do wydruku?
  • Czy w cenie usługi otrzymamy album z wydrukowanymi już zdjęciami, w jakiej ilości?
  • Czy fotograf dodatkowo wykonuje foto-ksiązki?
  • W jakim terminie po zakończeniu usługi otrzymamy wyżej wymienione podpunkty?

Po zebraniu wszystkich informacji, porównajmy i przeanalizujmy oferty wszystkich wybranych fotografów zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Podpisanie umowy

Zawsze podpisujcie umowę, a przed jej podpisaniem dokładnie ją czytajcie i przeanalizujcie. Jeżeli będziecie mieli wątpliwość co do niektórych punktów, albo przeredagujcie je tak, aby były dla Was logiczne i zrozumiałe, albo wykreślcie je z umowy. W umowie powinny być zawarte wszystkie kwestie, które ustalaliście podczas spotkania z fotografem.

Nie wahajcie się dzwonić, pisać i mailować z jakimikolwiek pytaniami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

0 KOMENTARZY

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie wahajcie się dzwonić, pisać i mailować z jakimikolwiek pytaniami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

0 KOMENTARZY

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *