Idealny Strój Pana Młodego

W dniu zaślubin nie tylko kobiety chcą wyglądać wyjątkowo i niepowtarzalnie, ale także panowie. Dzień ten jest jednym z najbardziej uroczystych chwil w życiu każdego mężczyzny. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając idealny strój Pana Młodego? W Polsce najbardziej popularne są wciąż garnitury, jednak panowie coraz częściej wybierają frak bądź smoking.

Garnitur

W sklepach znajdziemy niejeden rodzaj garnituru. W hierarchii formalności garnitur trzyczęściowy (wizytowy z kamizelką)  góruje nad dwuczęściowym. Oprócz marynarki i spodni znajduje się kamizelka, która jest wykonana z tego samego materiału. W tym przypadku należy pamiętać o szelkach do spodni zamiast paska. Powód jest prosty – wystający pasek spod kamizelki nie wygląda najlepiej.

Panowie powinni pamiętać o tym, że ostatni guzik zawsze pozostaje odpięty, zarówno w  marynarce (jeżeli posiada dwa guziki lub więcej) jak i w kamizelce (zawsze), dzięki czemu strój zdecydowanie lepiej leży i wygląda.

Koszula do garnituru powinna być biała (warto dobrać odcień bieli pod suknię ślubną) wraz ze spinkami oraz klasycznym kołnierzykiem. Pod szyją powinna pojawić się mucha bądź krawat. Wybierając kolor muchy należy pamiętać, że czarna (smoking) i biała (frak), zarezerwowane są do specjalnego ubioru.

Garnitur jest obecnie najczęściej wybierany przez przyszłych Panów Młodych. Taka kreacja może zostać spokojnie wykorzystana także na innych uroczystościach, nie jest to zatem strój tylko na „jedną imprezę”.

Frak

Frak, inaczej żakiet  (w Polsce również nazywany „jaskółką”) jest najbardziej formalnym strojem dziennym. Mężczyzna który chce stanąć przed ołtarzem w żakiecie, musi pamiętać, aby wziąć ze sobą przebranie na późniejszą zabawę. Frak noszony jest tylko i wyłącznie przed zachodem słońca.

Frak składa się czarnej lub ciemnoszarej marynarki. Spodnie są w kolorze szaro-czarnym, wykonanym z wełny, najczęściej w pionowe prążki, niekiedy w pepitkę, kratkę bądź jodełkę. Spodnie sztuczkowe (bo tak są nazywane) noszone są na szelkach. Marynarka z przodu posiada jeden rząd guzików, z tyłu natomiast sięga do zgięcia kolan. Klapy jaskółki są zazwyczaj szpiczaste.

W porównaniu do marynarki, kamizelki znajdziemy zarówno jedno jak i dwurzędowe. Jej kolor wpływa na całokształt stylizacji ślubnej, stąd szyte są w wielu kolorach – czarnym, szarym, beżowym, kremowym, srebrnym oraz błękitnym. Krawat powinien być w kolorze popielatym lub srebrnym, może być zarówno gładki jak i w subtelny wzór.

Smoking

W Polsce smoking przyjął się na dobre. Jednak należy przypomnieć, że w przeciwieństwie do fraka jest to strój wieczorowy. Tradycja pozwala zakładać go, tylko wtedy gdy uroczystość rozpoczyna się po godzinie 17.

Czerń nie prezentuje się najlepiej w świetle dziennym (zwłaszcza w ostrym słońcu), między innymi stąd smoking zalicza się tylko i wyłącznie do stroju wieczorowego. Dopiero w nocy ukazuje swoje prawdziwe piękno. Jest to ubiór wyłącznie imprezowy i nie powinno się go zakładać nawet do świątyni jaką jest Kościół. Jeśli zależy Wam na smokingu, będzie on idealnym strojem Pana Młodego dopiero po zmroku, podczas przyjęcia weselnego.

Nie wahajcie się dzwonić, pisać i mailować z jakimikolwiek pytaniami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

6 KOMENTARZY
  1. Szymon
    Szymon says:

    Na trzecim zdjęciu od góry jest żakiet, czasem zwany frakiem angielskim lub jaskółką, natomiast na czwartym zdjęciu jest frak, który jest strojem WIECZOROWYM!

    Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *